A faluban élő vállalkozók közül a fodrász Fodorné Kerekes Annát kerestem meg kérdéseimmel
- Apátfalvi vagy makói? Erre nem tudtam rájönni, miután egy közösségi oldalon makóinak jelölöd magad, azonban apátfalvi a címed?
Gyermekkorom óta itt élek Apátfalván. Itt kezdtem el a vállalkozásomat 1988-ban. Azóta is itt lakom és dolgozom. Apátfalvi vagyok olyannyira,hogy a nagyszüleim ismert táncosok voltak: Kerekes Burkus Márton és felesége Csapó Veronika szerepelt a 30-as években az akkor országos hírű „Pátfalvai lakodalmas „ műsorban, ahol magyar csárdást táncoltak. Benne volt a vérükben a tánc és a zene. A nagypapámék 16- an voltak testvérek, ő volt a legidősebb közülük. Életvidám, humoros ember volt, szerette a társaságot, sokan felkeresték az ország több pontjáról, hogy megnézhessék a tánc tudását. A nagyszüleimnek 7 gyermeke született és már csak az édesapám él közülük, aki a legfiatalabb a családban. Sajnos neki már nem volt lehetősége, hogy folytassa a családi hagyományt, bár nagyon szeret táncolni. Én is szerettem volna táncolni tanulni, de akkorra már megszűnt a néptánc csoport itt a faluban.
- Szereted a szakmádat? Gyermekkori álmod a fodrászat vagy az élet hozta így? Az apátfalvi közeg meghatározza, hogy az emberből mi lesz?
Női fodrászként kezdtem a szakmát, majd később mestervizsgáztam női – férfi fodrászatból. Gyerekkori álmom volt, hogy fodrász lehessek. Más szakmára nem is gondoltam soha.
Régen Apátfalván még az emberek többsége földműveléssel foglalkozott, mivel itt a környékben nem voltak gyárak. Így akkoriban a közeg még jobban meghatározta hogy mi lesz az emberből. Ma már viszont ez megváltozott. Vannak akik a földművelést folytatják továbbra is, de vannak akik középiskola utána főiskolára, egyetemre mennek tanulni. Így sokan közülük már vissza se jönnek ide dolgozni, mivel a nagyobb városokban jobban tudnak boldogulni.
- A szolgáltatásból meg lehet élni a faluban? Az ügyfélkör nagyságáról nem kérdezlek - nem az apeh-tól jöttem. Csupán annyira érdekel, hogy mennyiben érződik meg a látogatottságon az emberek anyagi lehetőségeinek változása?
Régen könnyebben meglehetett élni a fodrász fizetésből, mostanára viszont már nem elég ez az egyetlen bevételi forrás. A falu öregszik, a fiatalok elköltöznek a városba, ahol több a lehetőség. Így a vendégkör egyre csökken. Kevesebbet költenek a szépítkezésre az emberek az anyagi helyzetük miatt.
- Egy-egy nagyobb esemény meglendíti a forgalmat? Gondolom ünnepek, családi események előtt többen rendbe szedetik a "fejüket"?
A nagyobb események alkalmával, mint például lakodalom, bál, ballagás, halottak napja, búcsú...stb. természetesen jóval többen szépítkeznek. Viszont kevesebb a vendég, ha elkezdődik a nyári munka a földeken.
- Mennyiben kérik a hagyományos frizurákat és milyen az újítási kedv a modern hajköltemények iránt?
A bálokra, lakodalmakra kontyot, feltűzött frizurát kérnek a vendégek. Az idősebb korosztály inkább a hagyományos frizurát kedveli, míg a fiatalabbak szeretik az újítást, a minél divatosabb frizurákat, színeket, formákat.
- A régi öregek még borotválkozni is a "borbélyhoz" jártak. Ma is előfordul?
Tudomásom szerint ma már nem engedélyezett a borotválkozás , ha igen, akkor gumikesztyűben lehet (AIDS miatt). De természetesen ezt meg kellett tanulnunk.
- Te mint szolgáltató a faluban sok emberrel kerülsz kapcsolatba. A fodrásznál az emberek "kinyílnak", beszélgetnek. Mi a jellemző? Kiegyensúlyozottak, jó a közérzetük általában? Vagy inkább tele vannak panasszal - "nehéz az élet" címszóval?
Mindig az aktuális eseményekről beszélnek a vendégeim, most a falunap volt a téma, kinek mi tetszett, mi nem, ki milyen ruhában volt. De már készülnek a búcsúra is, ki mit fog főzni, sütni, ki mennyi vendéget vár. Az üzletemben véleményem szerint családiasnak mondható a hangulat, hiszen szinte minden vendégem ismeri egymást. Így sokat viccelődünk, nevetgélünk. Még akinek esetleg rosszabb a kedve az is elfelejti egy kis időre a baját. De vannak napok amikor komolyabb a hangulat, ezért a gondokról beszélgetünk, hiszen ebből is van bőven mindenkinek, ilyenkor "nehéz az élet".
- Az idők folyamán változtak a problémák? Milyen a község hangulata, az emberek bíznak-e a jövőben? Miben látják a reményt? Miből tudnak megélni?
Az idők folyamán a problémák úgy változnak, ahogy az emberek pénze fogy. Régebben nem beszéltek a kiadásokról, áremelésekről ennyire sokat, ma már ez mindennapi téma lett. Hiszen akkoriban még a piacon megvették a gyökeret, répát, hagymát, ma sajnos nem kel el az áru, sokat visszahoznak belőle a termelők. Sokszor még a kiadásokat sem fedezi a bevétel.
A jövő sokak szerint nagyon bizonytalan, így nehéz megválaszolni, hogy miben is látják a reményt, hiszen egyre több gonddal kell szembe nézniük. Sokan a mezőgazdaságból élnek, kevés az iparos, mivel az elmúlt években sokan megszüntették a vállalkozásukat, mert egyre több terhet rónak ki a vállalkozókra és így nem tudnak már megélni belőle. Több munkahely megszűnt, így a munkanélküliek száma is nőtt. Sokan rákényszerülnek, hogy Makóra, Szegedre járjanak be dolgozni.
- A faluban történő kulturális események mennyire foglalkoztatják az embereket? Sok van belőle vagy kevés? Szeretnének-e a főbb programokon kívül - gondolok pl. a Búcsúra,a Szent Anna Napokra - más eseményeket is a faluban tudni?
Most már kevesebb rendezvény van a falunkban, hiszen régebben volt például Farsangi bál, Szüreti bál, Katalin bál, de ezek ma már nincsenek, pedig lenne rá igényük az embereknek. A falunapok programjain sokan szoktak részt venni. Az idei évben a felújított „Apátfalvi lakodalmas" volt a fő program, amely nagy sikert aratott. Az esemény napi téma még most is a községben. Jó lenne ha minden évben megismételnék.
Örülnének az emberek, ha gyakrabban lennének programok itt a faluban, hiszen például a fiataloknak igen kevés a szórakozási lehetősége. Már se a mozi, se a presszó nem nyújt lehetőséget arra, hogy összejöjjenek az emberek egy kicsit szórakozni vagy beszélgetni.
Utolsó kommentek